PROGRAM ZILELE BUCURESTIULUI 17-19 SEPTEMBRIE 2010

PROGRAM ZILELE

BUCURESTIULUI

17-19 SEPTEMBRIE

17 SEPTEMBRIE

CENTRU ISTORIC

Scena Strada Franceză

17:00 – 18:00 Doina Moților din Câmpeni

18:00 – 19:00 Paula Seling si Ovi

19:00 – 20:00 Directia 5

20:00 – 21:00 Iris

Scena Strada Carada

17:00 – 17:30 Trupa Cantos

17:30 – 18:00 Maria Gheorghiu

18:00 – 19:00 Maria Buza si taraf

19:00 – 20:00 Doina Motilor din Campeni

20:00 – 20:30 Jimmy Zarnescu

NOAPTEA ALBA A FILMULUI ROMANESC

PIAȚA GEORGE ENESCU

20:30: Mãnuși Roșii (2010) r: Radu Gabrea; 117 minute

(avanpremierã)

23:00: Filantropica ( 2002) r: Nae Caranfil; 110 minute

NOUL CINEMATOGRAF AL REGIZORULUI ROMÂN

Indoor

18:00: Nunta de piatrã (1972 -1973) r: Dan Pița; 130 minute

20:30 : Secvențe (1982) r: Alexandru Tatos; 98 minute

22:45 : O varã de neuitat (1994) r: Lucian Pintilie; 94 minute

00:45: Valurile Dunãrii (1960) r: Liviu Ciulei; 92 minute

Outdoor

21:00: Marți dupã Crãciun (2010) r: Radu Muntean; 99 minute

(subtitrare in lb. francezã)

23:00: Nuntã în Basarabia (2010) r: Napoleon Helmis; 90 minute

(avanpremierã oferitã de

Festivalul Degustãtorilor de Film și Artã Culinarã)

URANUS 144

21:00: Operațiunea Monstrul (1976) r: Manole Marcus; 102 minute

23:00: Nunta mutã (2008) r:  Horațiu Mălăele; 84 minute

Club FABRICA

21:00 – 01.00

Colivia (2010) r: Adrian Sitaru; dramă ; 17 minute Lampa cu cãciulã (2006) r: Radu Jude; 23 minute Nunta lui Oli (2009) r: Tudor Jurgiu; 22 minute

O zi bunã de plajã (2007) r: Bogdan Mustațã; 10 minute Trenul Foamei (2010) r: Viorel Timaru; dramă; 26 minute Derby (2010) r: Paul Negoescu; 15 minute

Mousse au chocolat (2009) r : Paul Tanicui ; 11 minute

Captivi de Crãciun (2010) r: Iulia Ruginã; 40 minute

Cinema PATRIA

20:00: Marți dupã Crãciun (2010) r: Radu Muntean; 99 minute

(intrare pe bază de bilet)

22:00: A fost sau n-a fost? (2006) r: Corneliu Porumboiu; 89 minute

00:00: Marfa și banii (2001) r: Cristi Puiu; 90 minute

Cinema STUDIO

19:00: Mar Nero / Marea Neagrã (2009) r: Federico Bondi; 95 minute

(intrare pe bază de bilet)

21:00: Francesca (2009) r: Bobby Pãunescu; 94 minute

23:00: Legãturi bolnãvicioase (2006) r: Tudor Giurgiu; 85 minute

ELVIRA POPESCO

18:00: Drumul Pãsãrilor (2009) r: Vlad Naumescu, Klara Trencsenyi;

52 minute

Australia (2009) r: Claudiu Mitcu; 64 minute

20:15: Marele Jaf Comunist (2004) r: Alexandru Solomon; 85 minute

Nãscuți la comandã – Decrețeii (2005) r: Florin Iepan; 68

minute

23:00: Testimonial (2008) r: Rãzvan Georgescu; 90 minute

Quest / Cãutare (2010) r: Ionuț Pițurescu; 31 minute

01:15: The Shukar Collective Project (2010) r: Matei Alexandru

Mocanu; 75 minute

Cinema EFORIE

19:00: Pescuit sportiv (2009) r : Adrian Sitaru ; 80 minute

20:45: Occident (2002) r: Cristian Mungiu; 105 minute

22:45: Cum mi-am petrecut sfârșitul lumii (2006) r: Cãtãlin

Mitulescu ; 101 minute

18 SEPTEMBRIE

Centru Istoric, Strada Carada

12:00 – 12:30 Sylvie

12:30 – 13:00 Bogdan Ioniță

13:00 – 14:00 Spectacol de ritmuri și percuție

17:00 – 19:00 Minoritati si comunitati nationale

19:00 – 20:00 Silviu Biriș și Taraful București

20:00 – 21:00 Provincialii

21:00 – 22:00 A.G. Weinberger

Minorități și comunități naționale:

•       Minoritatea italiană din Iași – Ans. „Siamo di nuovo insieme”;

•       Aromânii din București – Ans. „Pilisterlu”;

•       Minoritatea germană din Brașov – Ans. „Korona”;

•       Minoritatea greacă din București – Ans. „Ellas”;

•       Minoritatea ucrainiană din Rona de Sus, Maramureș  -

Ans. „Șoimii și Călina Roșie”;

•       Minoritatea ruși/lipoveni din Tulcea – Ans. „Malațî”.

Centru Istoric, Strada Franceza

12:00 – 13:00 Ella Girls

13:00 – 14:00 Mandinga

17:00 – 19:00 Casa cu prieteni

Tic Petrosel & Marlene Hristea

Ion Marinescu Turla

Trupa Cocktail

Puiu Cretu

19:00 – 20:00 Niște Băieți

20:00 – 21:00 Hara

21:00 – 22:00 Partizan

Fanfare:

•       Fanfara „Milenium Band” din Baia Mare;

•       Fanfara Municipală din Slobozia;

•       Fanfara Municipală din Ploiești;

•       Fanfara Muzica Regimentului 30 Garda „Mihai Viteazul”;

•       Fanfara Jandarmeriei Române.

Piața Constituției

Bdul Unirii, Zona Fantani

10.00 – 21.00  Plimbari cu trasuri;

10.00 – 20.00 Parada costume de epoca;

10.00 – 22.00 Targ de Mestesugari;

10.00 – 22.00 Spatiu Gastronomic;

10:00 – 11:00 Teatrul Ion Creangă – „De-aș fi Scufița Roșie”.

10.00 – 19.00 Workshop pentru copii;

12:00             Parada minoritati si fanfare;

12.00             Bataia cu Flori

16.00 – 16.40 Mini Orchestră Andrei Tudor

16.50 – 17.50 Trupa Zero

18.00 – 19.00 Trupa 13

19.10 – 19.50 Trupa PhenomenOn

20.00 – 21.00 Trupa The Marker

21.10 – 22.30 Rock Loves Chopin

Teatrul Bulandra, Sala Izvor

10:00 – 24:00 Ziua Chitarelor

Lacul Morii

11:00 – 15:00  Aeronautic  Show

Parada Tramvaielor de Epoca

11.00      Plecare Depou RATB Piata Victoriei si defilare pe traseul: Sos. Stefan cel Mare  – Calea Mosilor – Sfantul Gheorghe si retur

Piata Roma, Piata Verona, Piata George Enescu

Arta si Peisaj – proiect de amenajare a spatiului verde realizat impreuna cu Ambasada Frantei si Institutul Francez

19 SEPTEMBRIE

Centru Istoric, Strada Carada

12:00 – 13:00 Caprice

13:00 – 14:00 Marcian Petrescu

17:00- 18:00 Anton Pann

Vlad chiurlea – 15 min

Trupa ascens – 15 min

18:00 – 19:00 Adrian Naidin

19:00 – 20:00 Mircea Vintilă și Trupa Brambura

Centru Istoric, Strada Franceza

18:30 – 19:00 Ozana Barabancea

19:00 – 20:00 Nicola

20:00 – 21:00 Proconsul

Piața George Enescu

20.00 – 21.30 Concert Horia Brenciu & Band

21.30 – 22.30 Concert Neri Per Caso

Piata Constitutiei

10.00 – 22.00 Târgul de Meșteșugari

10.00 – 22.00 Spațiu Gastronomic

10.00 – 10.45 Teatrul Ion Creangă – „Un cântec, o floare, mare sărbătoare!”

10.00 – 19.00 Workshop Artistic pentru Copii

10.00 – 21.00 Pilmbări cu Trăsuri (Bulevardul Unirii – Piața

Constituției)

10.00 – 22.00 Parada de Costume de Epocă(Bulevardul Unirii – Piața

Constituției)

10:45 – 11:05 – Minoritatea italiană din Iași – Ansamblul „Siamo di nuovo insieme”

11:05 – 11:25 – Aromânii din București – Ansamblul „Pilisterlu”

11:25 – 11:50 – Minoritatea germană din Brașov – Ansamblul „Korona”

11:50 – 12:20 – Minoritatea greacă din București – Ansamblul „Ellas”

12:20 – 12:45 – Minoritatea ucraineană din Rona de Sus – Maramureș

Ansamblul „Șoimii și Călina

Roșie”

12:45 – 13:15 – Minoritatea rromă din Tg. Jiu cu Ion Ghițulescu

13:15 – 13:40 – Minoritatea ruși/lipoveni din Tulcea – Ansamblul

„Malațî”

13:40 – 14:10 – Minoritatea turcă/tătară din Constanța

Grupul de dans folcloric „Delikanlar”

14:10 – 14:40 – Ansamblul „Doina Carpaților” din Iași

14:40 – 15:10 – Ansamblul „Doina Gorjului” din Tg. Jiu

15:10 – 15:40 – Ansamblul „Doina Dunării” din Giurgiu

15:40 – 16:20 – Silviu Biriș și Taraful „Cleante”

16:20 – 17:00 – Maria Buză și Taraful lui George Pătrașcu

15.00 – 22.00 Parada Elevilor (Sala Palatului, Biserica Kretzulescu, Calea Victoriei, Splaiul Independenței, Bulevardul Unirii)

17.30 –18.00 Flashmob Alex Velea

18.00 – 18.50 Concert Alex Velea

18.50 – 19.10 Trupa Efekt ( se face trecerea Alex Velea – Voltaj)

19.00 – 20.00 Concert Voltaj

Evenimente Indoor

septembrie – octombrie

Centrul Artelor Vizuale, 11:00 – 19:00, Expoziție Uniunea Artiștilor

Plastici

Simeza, 11:00 – 19:00, Expoziție Uniunea Artiștilor Plastici Artis, 11:00 – 19:00, Expoziție Uniunea Artiștilor Plastici Atelier 35, 11:00 – 19:00, Expoziție Uniunea Artiștilor Plastici

13 – 26 septembrie

Palatul Voievodal Curtea Veche, 11:00 – 20:00, Salonul Municipal de

Artă Medievală

15 – 28 septembrie

Galeriile de Artă ale Municipiului București, Suvenir de București –

Expoziție de pictură, grafică și obiecte artizanale

15 – 30 septembrie

Palatul Șuțu, 11:00 – 20:00, Expoziție Foto – Trecut-au anii

16 – 22 septembrie

Palatul Șuțu, 11:00 – 20:00, Expoziție Pictură – Bucureștiul în imagini

17 – 18 septembrie

Muzeul Național al Literaturii Române, 10:00 – 14:00, Ateliere pentru

Elevi din Ciclurile Primar, Gimnazial și Liceal

Muzeul Național al Literaturii Române, 14:00 – 16:00, Proiecție Film

Documentare Literare

Teatrul Nottara, 11:00, Doi pe o bancă

Teatrul Foarte Mic, 19:00, Crazy Stories in the City

17 – 19 septembrie

Teatrul Odeon, 19:00, Scrooge după Un colind de Crăciun Palatul Voievodal Curtea Veche, 11:00 – 20:00, Seri de Artă Medievală – Craii de Curtea Veche

Muzeul Național al Literaturii Române, 10:00 – 18:00, Expoziție

Permanentă

Muzeul Național al Literaturii Române, 10:00 – 19:00, Expoziție Foto

Documentară – O istorie insolită a manuscrisului românesc

17 – 20 septembrie

Observatorul Astronomic Vasile Urseanu, 11:00 – 23:00, Expoziție

Permanentă

Muzeul Memorial C.I. si C.C. Nottara, 10:00 – 18:00, Expoziție

Permanentă

Muzeul Memorial Victor Babeș, 10:00 – 18:00, Expoziție Permanentă Colecția de Artă Ligia și Pompiliu Macovei, 10:00 – 18:00, Expoziție Permanentă

18 – 19 septembrie

Palatul Șuțu, 11:00 – 20:00, Târgul Internațional al Colecționarilor

Teatrul Metropolis, 19:00, Nebuna din Chaillot

Circul Globus, 15:00, 4U (For you)

18 – 22 septembrie

Parcul Cișmigiu, Zilele Thailandeze – Festivalul Thailandeze

18 – 23 septembrie

Palatul Șuțu, 11:00 – 20:00, Expoziție Fotografii cu Imagini din

București

Vineri, 17 septembrie

Teatrul Masca, 20:00, Slugă la doi stăpâni

Teatrul de Comedie, 20:00, Comedie și iluzii

Sâmbătă, 18 septembrie

Sala Rapsodia, 11:00, De-aș fi Scufița Roșie

Opera Comică, 11:00, Primăvara Magnoliilor

Muzeul Național al Literaturii Române, 14:00 – 16:00, Proiecție de

Film – Caravana Cinematografică

Muzeul Național al Literaturii Române, 16:00 – 18:00, Recitaluri poezie și muzică

Teatrul de Comedie, 17:00, Mistery Teatrul de Comedie, 17:00, Blind Teatrul Masca, 19:00, Intrusa

Teatrul Evreiesc de Stat, 19:00, Helea, dragostea mea

Teatrul Nottara, 19:00, Umor, Amor fior de dor în București

Teatrul de Comedie, 21:00, Colaj de Magie

Teatrul C. Tănase, 19:00, Revista revistelor

Duminică, 19 septembrie

Teatrul Evreiesc de Stat, 11:00, Nuntă cu divorț Teatrul de Comedie, 19:00, Gala Magic Show Teatrul Masca, 19:00, Tango

Muzeul Național al Literaturii Române, 14:00, Proiecție film: Balanța Muzeul Național al Literaturii Române, 17:00, Spectacol de teatru Neguțătorul de ochelari

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *