In perioada13-16 septembrie, Primaria Capitalei va organiza mai multe festivitati cu ocazia aniversarii a553 de anide la atestarea Bucurestiului.

In cadrulZilelor Bucurestiuluivor avea loc spectacole de teatru de strada inPiata Constitutiei,Piata George Enescu,Parcul Coltea,Piata 21 decembrie 1989,Piata Unirii,Centrul Istoricsi pe toate bulevardele centrale.

Peste 20 de trupe din sapte tari pentruFestivalului International de Teatru de Strada “B-FIT in the Street!”. De asemena, se doreste reconstituirea atmosferei Bucurestiului de altadata in Parcul Herastrau unde, in intervalul 14 – 16 septembrie, vor avea loc un targ al mestesugarilor si parada targovetilor, unde vor participa zeci de artisti costumati in comercianti de altadata.

Vor avea loc si spectacole, parcul Herastrau va rasuna de ansambluri folclorice, fanfare, comunitati si minoritati nationale, muzica Bucurestiului de altadata, statui vivante si animatori pe catalige. Publicul se va putea plimba cu trasurile si nu va lipsi nici traditionala bataie cu flori.

Programul Zilelelor Bucurestiului 13 – 16 septembrie:

JOI 13 SEPTEMBRIE

13:00 – 13:45 Spectacol ambulant Les Geants de Sud (Franta) Piata Universitatii – Parcul Cismigiu – Piata Universitatii
13:00 – 13:45 BFIT – Spectacol ambulant Planet pas net (Franta) Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii
15:00 – 15:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric
15:00 – 16:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) – Centrul Istoric (Strada Lipscani)
16:00 – 16:45 BFIT – Spectacol ambulant Planet pas net (Franta) – Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Universitatii
16:00 – 17:30 BFIT – Spectacol ambulant Les Enjoliveurs (Franta) – Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii
17:00 – 17:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric
17:00 – 17:50 BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franta) – Parcul Coltea
17:00 – 18:15 BFIT – Spectacol ambulant Cirquet Confetti (Spania) – Centrul Istoric (Lipscani-Stavropoleos-Eugen Carada-Smrdan)
18:00 – 18:45 BFIT – Spectacol Les Geants de Sud (Franta) - Centrul Istoric
18:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) Centrul Istoric (Strada Lipscani)
19:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric
20:00 – 20:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia)- Parcul Coltea
20:15 – 21:00 BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franta) – Parcul Unirii
21:00 – 21:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) – Centrul Istoric (Pta Sfantul Anton)
21:00 – 21:50 BFIT – Spectacol Le Choses de Rien (Franta) – Parcul Coltea
21:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric
21:00 – 21:35 BFIT – Spectacol David Moreno (Spania) - Centrul Istoric (Smrdan-Carada)
21:00 – 22:10 BFIT – Spectacol Senza Tempo (Spania) – Piata George Enescu
22:00 – 22:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) – Centrul Istoric (Piaa Roma)
22:15 – 23:00 BFIT – Spectacol Entre Terre et Ciel (Franta) – Piata George Enescu

VINERI 14 SEPTEMBRIE

12:00 – 21:00 Targ de Mestesugari – Parcul Herastrau
13:00 – 13:45 BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) – Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Universitatii
13:00 – 13:45 BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) – Piata Universitatii – Parcul Cismigiu – Piata Universitatii
15:00 – 15:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric
15:00 – 16:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) Centrul Istoric (Piaa Sfntul Anton)
16:00 – 16:45 BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) – Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii
17:00 – 17:50 Ans. Ciprian Porumbescu + Margareta Clipa – Parcul Herastrau
17:00 – 18:15 BFIT – Spectacol Cirquet Confetti (Spania) – Centrul Istoric (Franceza – Piata Sfantul Anton – Smardan)
17:00 – 17:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric
17:00 – 21:00 Plimbari cu trasuri – Parcul Herastrau
17:00 – 21:00 Parada Costumelor de Epoca – Parcul Herastrau
17:50 – 18:40 Ansamblul Burnasul din Teleorman cu Gelu Voicu – Parcul Herastrau
18:00 – 18:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) – Parcul Coltea
18:00 – 18:45 BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) – Centrul Istoric
18:00 – 18:50 BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franta) – Parcul Coltea
18:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Les Enjoliveurs (Franta) - Piata Universitatii – Parcul Cismigiu – Piata Unirii
18:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) - Centrul Istoric (Piata Sfantul Anton)
18:00 – 22:30 Gala Folk You – Strada Franceza
18:40 – 19:30 Ansamblul Dor Transilvan din Cluj – Parcul Herastrau
19:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric
19:30 – 20:30 Ansamblul Maria Tanase din Craiova cu Constantin Enceanu Parcul Herastrau
20:00 – 20:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) – Parcul Coltea
20:15 – 21:00 BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franta) – Parcul Unirii
20:30 – 22:00 Recital Silviu Biris, Taraful Cleante, Diana Matei, Ramona Cutina – Parcul Herastrau
21:00 – 21:50 BFIT – Spectacol Le Choses de Rien (Franta) – Parcul Coltea
21:00 – 21:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) - Centrul Istoric (Piata Roma)
21:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric
21:00 – 21:35 BFIT – Spectacol David Moreno (Spania) – Centrul Istoric (Smardan – Carada)
21:00 – 22:10 BFIT – Spectacol Senza Tempo (Spania) – Piata George Enescu
22:00 – 22:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) - Centrul Istoric (Piata Roma)
22:15 – 23:00 BFIT – Spectacol Entre Terre et Ciel (Franta) – Piata George Enescu

SAMBATA 15 SEPTEMBRIE

10:00 – 21:00 Targ de Mestesugari – Parcul Herastrau
10:00 – 20:00 Plimbari cu Trasuri – Parcul Herastrau
10:30 – 11:30 Spectacol Teatrul Ion Creanga – Parcul Herastrau
11:00 – 21:00 Parada Costumelor de Epoca – Parcul Herastrau
11:00 – 21:00 Ateliere de Ecologie si Creatie “Green Revolution” – Parcul Herastrau
11:00 – 13:00 Statui Vivante si Animatori pe Catalige – Parcul Herastrau
11:30 – 12:30 Spectacol Teatrul Tandarica – Parcul Herastrau
14:00 – 14:45 BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) Piata Universitatii- Piata Unirii – Piata Universitatii
14:00 – 18:00 Statui Vivante si Animatori pe Catalige – Parcul Herastrau
14:30 – 15:30 Spectacol Teatrul Ion Creanga – Parcul Herastrau
15:00 – 15:45 BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii
15:00 – 15:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) - Centrul Istoric
15:00 – 16:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) - Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)
15:30 – 15:30 Recital Grupul Vocal Acapella Parcul Herastrau
15:30 – 17:00 BFIT – Spectacol Les Enjoliveurs (Franta) – Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Universitatii
15:30 – 15:55 Ansamblul Audeo din Cernavoda – Parcul Herastrau
15:55 – 16:20 Ansamblul Soloczanka din Suceava – Parcul Herastrau
16:00 – 16:45 BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda) Piata Universitatii – Parcul Cismigiu – Piata Universitatii
16:00 – 16:50 BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franta) – Centrul Istoric (Stavropoleos – Lipscani – Eugen Carada)
16:20 – 16:45 Ansamblul National Secuiesc Harghita din Miercurea Ciuc – Parcul Herastrau
16:45 – 17:10 Ansamblul Serenada din Craiova – Parcul Herastrau
17:00 – 17:30 BFIT – Spectacol Circo Delicia (Spania) – Muzeul Municipiului Bucuresti
17:00 – 17:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) - Centrul Istoric
17:00 – 17:45 BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) – Centrul Istoric
17:10 – 17:35 Ansamblul Siamo di nuovo insieme din Iasi - Parcul Herastrau
17:35 – 18:00 Ansamblul Korona din Brasov – Parcul Herastrau
18:00 – 22:30 Gala Folk You – Strada Franceza
18:00 – 18:20 BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) – Centrul Istoric
18:00 – 18:30 Bataia cu Flori si Reprezentatii ale Fanfarelor – Parcul Herastrau
18:00 – 18:45 BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Universitatii
18:00 – 19:15 BFIT – Spectacol Cirquet Confetti (Spania) – (Lipscani – Stavropoleos – Eugen Carada – Smrdan)
18:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) - Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)
18:30 – 18:55 Ansamblul Moloditi din Tulcea – Parcul Herastrau
18:55 – 19:20 Grupul Yildilzar din Constanta cu Chiamiran Chivu - Parcul Herastrau
19:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) - Centrul Istoric
19:00 – 19:45 BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda) – Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Universitatii
19:20 – 19:45 Ansamblul Pilistrelu din Bucuresti – Parcul Herastrau
19:45 – 20:10 Ansamblul Ellas din Bucuresti – Parcul Herastrau
20:10 – 20:30 Ansamblul Soko din Socol – Parcul Herastrau
20:30 – 21:00 BFIT – Spectacol Xtreme (Romania) – Parcul Unirii
20:30 – 21:15 BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franta) - Piata Unirii – Piata Constitutiei
20:30 – 22:00 Orchestra Nationala de Folclor cu Lavinia Goste si altii – Parcul Herastrau
20:45 – 21:25 BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) – Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Constitutiei
21:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric
21:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Wilmark Academy (Romania) – Piata Unirii – Piata Constitutiei
21:30 – 22:30 BFIT – Spectacol Antagon (Germania) – Piata George Enescu
21:30 – 22:00 BFIT – Spectacol Xtreme (Romania) – Parcul Unirii
21:30 – 22:10 BFIT – Spectacol Voala (Spania) – Piata Constitutiei

DUMINICA, 16 SEPTEMBRIE

10:00 – 21:00 Targ de Mestesugari – Parcul Herastrau
10:00 – 20:00 Plimbari cu Trasuri – Parcul Herastrau
11:00 – 21:00 Parada Costumelor de Epoca – Parcul Herastrau
11:00 – 21:00 Ateliere de Ecologie si Creatie “Green Revolution” – Parcul Herastrau
11:00 – 13:00 Statui Vivante si Animatori pe Catalige – Parcul Herastrau
13:00 – 13:45 BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii
15:00 – 15:30 BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric
15:00 – 15:45 BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) – Centrul Istoric
15:00 – 16:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) - Centrul Istoric (Strada Eugen Carada)
15:00 – 18:00 Statui Vivante si Animatori pe Catalige – Parcul Herastrau
16:00 – 16:45 BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda) – Centrul Istoric
16:00 – 16:50 BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franta) - Centrul Istoric (Franceza – Piaa Sfntul Anton)
16:00 – 17:15 BFIT – Spectacol Cirquet Confetti (Spania) - Centrul Istoric (Francez – Piaa Sfntul Anton – Smrdan)
16:30 – 17:00 Recital Sylvie – Parcul Herastrau
17:00 – 17:30 BFIT – Spectacol Circo Delicia (Spania) – Muzeul Municipiului Bucuresti
17:00 – 17:30 BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franta) - Centrul Istoric
17:00 – 17:45 Recital DJ Project & Adela Popescu – Parcul Herastrau
17:45 – 18:30 Recital Stefan Stan – Parcul Herastrau
18:00 – 18:20 BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) – Piata Universitatii
18:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) - Centrul Istoric (Strada Eugen Carada)
18:30 – 19:15 Recital Corina – Parcul Herastrau
19:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric
19:00 – 19:45 BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda) Piata Universitatii – Parcul Cismigiu – Piata Universitatii
19:15 – 20:00 Recital Hevito - Parcul Herastrau
20:00 – 20:45 Concert Mandinga – Parcul Herastrau
20:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Les Enjoliveurs (Franta) – Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Constitutiei
20:30 – 21:00 BFIT – Spectacol Xtreme Project (Romania) – Parcul Unirii
20:30 – 21:15 BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franta) – Piata Unirii – Piata Constitutiei
20:45 – 21:25 BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Constitutiei
20:45 – 21:45 Concert Stefan Banica Jr. – Parcul Herastrau
21:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric
21:00 – 21:45 BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) – Piata Unirii – Piata Constitutiei
21:00 – 21:45 BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) – Piata Unirii – Piata Constitutiei
21:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Wilmark Academy (Romania) – Piata Unirii – Piata Constitutiei
21:30 – 22:30 BFIT – Spectacol Antagon (Germania) – Piata George Enescu
21:30 – 22:00 BFIT – Spectacol Xtreme Project (Romania) – Parcul Unirii
21:30 – 22:10 BFIT – Spectacol La Fura dels Baus (Spania) – Piata Constitutiei

 

S-ar putea să-ţi placă şi aceste articole
Latest Posts from Blogul lui Mihai Rapcea

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *